Soome mõjukaim ettevõtja Björn Wahlroos räägib enda juhitud investeerimisfirma Mandatum Life`i ajakirjale, et aktsiaturge pillutavad praegu kolm peamist tegurit: nafta hind, Venemaa ja madalad intressimäärad.

- Sampo Grupi, Nordea ja UPM-Kymmene nõukogu esimees Björn Wahlroos. Foto: Andras Kralla
„Börside reaktsioon nafta hinnale on anomaalia. Kui nafta hind läheb alla, peaksid turud tõusma, kuid viimane korrelatsioon on vastupidine,“ nentis ta. „Nafta hinna arengud on midagi, mida tõlgendatakse maailmaturul valesti.“
Wahlroosi hinnangul oli see üllatav, et nafta hind püsib nii kaua kõrgel, kuigi samal ajal köitis inimeste meeli USA kildaõlibuum ja idee, et Ühendriigid võiksid olla nafta osas isemajandav. „Pikka aega ei mõjutanud see hinda üldse. Nüüd tuli arve ja see oli raske.“
Wahlroos ennustas, et aasta jooksul taastuvad naftahinnad 60-70 dollarile barrel, ning toonitas, et madal nafta hind peaks maailmamajandusele head tegema. Siiski möönis ta, et praegune olukord turgudel ei saa pikalt jätkuda.
„Volatiilsus on mõne viimase kuuga järsult tõusnud. See on sõit Ameerika mägedel, Dow Jones hüppab päevas 300 punkti üles ja alla ning keegi ei mõista, miks,“ rääkis ta. „Volatiilsus on liiga suur ega saa sellele tasemele jääda.“
Wahlroosi hinnangul ei õigusta praegusi liikumisi ei naftahinnad ega ka Venemaal toimuv. „Venemaa on poliitiliselt ettearvamatu, kuid tegelikult on see ainult Itaalia majanduse suurune. Venemaal on 140 miljonit inimest ehk ühe venelase kohta on 10 hiinlast.“
Muu hulgas Nordea, Sampo Grupi ja UPMi nõukogu esimehe ametit pidav Wahlroos märkis, et Euroopa turust märksa suurem mõju on maailmamajandusele Hiina jätkuval majanduskasvul ja USA majanduse taastumisel.
Madalad intressimäärad on Wahlroosi hinnangul toonud investeerimisturgudele suuri muutusi, kuid madalate ja kohati isegi negatiivsete intressimäärade mõju ei ole veel päris selge. Ta soovitas investeerida igavalt, väikese riskiga hea rahavooga ettevõtetesse.
Wahlroosi sõnul räägib nende ettevõtete kasuks tõik, et USA turult on oodata rohkem häid uudiseid ning Euroopa Keskpank võtab viimaks tarvitusele vajalikud meetmed euro nõrgendamiseks. „Ma ei näe eurole muud suunda kui alla,“ tõdes ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!